0%

Hug Day


2012

Hug Day alebo Deň objatí je najväčšie podujatiu svojho druhu na Slovensku, do ktorého sa ročne zapájajú stovky dobrovoľníkov. Spoločne sa vydávajú do ulíc, aby svojim objatím potešili ľudí vôkol seba. Za jeden jediný deň rozdajú spolu viac ako 100 000 objatí. Viete si predstaviť toľko radosti? My áno, preto vás pozývame stať sa súčasťou tejto výnimočnej dnes už celosvetovej kampane.

Prečo vznikol?

Myšlienka Dňa objatí vznikla v roku 2012, keď sme sa inšpirovali videom Austrálčana Juana Manna zo Sydney, ktorému sa rozpadla rodina. Uvedomili sme si, že je medzi nami množstvo smutných či opustených ľudí, ktorí potrebujú povzbudiť či potešiť. Preto sme si vytvorili transparenty s nápisom „Objatia zdarma“ a vydali sme sa do ulíc.  

Ako prebieha?

Prípravy na podujatie trvajú niekoľko mesiacov pred jeho vyvrcholením. Dobrovoľníci a koordinátori sa registrujú už od apríla daného roku. Každý zo záujemcov sa následne oboznámi s „manuálom dobrovoľníka“, v ktorom nájde najdôležitejšie rady a odporúčania pre organizáciu tohto podujatia. Následne sa vo všetkých zapojených mestách a krajinách dobrovoľníci počas jedného dňa vydajú do ulíc, aby sa podelili so svojim objatím. Navštevujú škôlky, školy, nákupné centrá, domovy dôchodcov, nemocnice či mestské úrady.

Čo ponúka?

Možnosť ochutnať dobrovoľníctvo v plnej jeho kráse a naučiť sa zorganizovať v mladom veku svoje vlastné podujatie. V rámci Dňa objatí sa špeciálne zameriavame na prácu s lokálnymi koordinátormi, ktorých učíme ako osloviť dobrovoľníkov, pracovať s ich motiváciou, ako podujatie odprezentovať, vytvoriť propagačné materiály, vybaviť potrebné povolenia, ako komunikovať s médiami a viesť svoj tím. Každý koordinátor dostane po podujatí certifikát o úspešnej realizácii podujatia.

Aké výsledky sme dosiahli?

Podarilo sa nám z malého lokálneho podujatia vytvoriť „movement“, ktorý sa rozšíril do ďalších 20-tich krajín sveta. Od Českej republiky, cez Nemecko, Rusko, Veľkú Britániu, USA, Hong Kong, až po Azerbajdžan a Keňu. Na Slovensku sa do podujatia v minulosti zapojili viacerí primátori, starostovia, firmy či súčasný premiér. V roku 2016 sa naše podujatie v Spišskej Novej Vsi zapísalo s počtom 17 083 objatí aj do Knihy slovenských rekordov.

Viac info: www.hugday.sk

2012

Rok vzniku

7

Počet ročníkov

50+

Zapojených miest

1000+

Počet dobrovoľníkov